15. Evropa Dona Pan-Evropska Konferencija održana je 23. i 24. oktobra 2021. godine. Zbog pandemijske situacije sa Covid-19 infekcijom, konferencija je održana samo virtualno. Učestvovalo je 130 zastupnika pacijenata iz 47 zemalja. Iz Srbije su, u ime Evropa Dona Srbija konferenciji prisustvovale Slavica Simić, Sara Savčić, Magdalena Radović i Mirjana Branković-Magić.
Tokom dva dana konferencije, učesnici su mogli da čuju o napretku strategija u hirurgiji, novim dostignućima u oblasti imidzinga, kao i o poboljšanju zdravstvene nege obolelih od karcinoma dojke.Sam naziv konferncije EUROPEAN BREAST CANCER ADVOCACY: NEW STRATEGIES FOR A NEW NORMAL (Zaštita pacijenata sa karcinomom dojke u Evropi: Nove strategije za novu normalnost) ukazuje na činjenicu da je konferencija bila usmerena ka informacijama o prilagodjavanju evropskih zdravstvenih sistema, obolelih od karcinoma dojke i zaštiti njihovih prava ka funkcionisanju u vreme pandemije.
Konferencija se odvijala kroz 7 predavanja 23. oktobra i 2. predavanja praćena sa 5 radionica 24. oktobra. Glavna govornica konferencije je bila Stela Kiriakides, EU komesar za zdravlje i bezbednost hrane, bivša predsednica Evropa Done koja je govorila o Evropskom planu borbe protiv raka (februar 21) koji nudi rešenja u 4 glavna polja delovanja: prevenciji kancera, ranoj detekciji, dijagnozi i lečenju i poboljšanom kvalitetu života. Fatima Kardozo, direktor Jedinice za dojku (Champallimaud Clinical Center) Lisabon, Portugal i predsednica ABC Global Alliance u svom inspirativnom predavanju istakla je da je tokom pandemije došlo do odlaganja programa mamografskog skrininga u mnogim zemljama i istakla britanske procene da odlaganja u uspostavljanju dijagnoze karcinoma dojke vode ka povećanju smrtnosti od karcinoma dojke za 8 do 10% u 5 godina nakon dijagoze.
Bilo je govora o Inicijativi Evropske komisije o karcinomu dojke sa akcentom na organizaciji službi za karcinom dojke, kao i šemama za kontrolu kvaliteta gde bi i pacijenti trebalo aktivno da učestvuju. Predstavljene su i inovativne terapije za lečenje različitih podtipova karcinoma dojke. Ivan Djikić, istaknuti istraživač sa Instituta za biohemiju Gete Univerziteta u Frankfurtu govorio je o novim istraživanjima u oblasti antikancerskih RNK vakcina. Florita Poluakaki govorila je o hirurškim pristupima karcinomu dojke sa fokusom na BRESO (European Breast Surgical Oncology Sertification).
Govorilo se i o mogućoj upotrebi veštačke inteligencije u skriningu karcinoma dojke. Istaknut je i zanačaj psihološke podrške pacijentkinjama obolelim od karcinoma dojke – 30% obolelih zahteva profesionalnu psihološku podršku. Naročito zanimljiv deo konferencije je podrazumevao 5 radionica sa različitim temama:
- Strategije za preživljavanje 1, 5 i 10 godina nakon dijagnoze – šta pomaže?
- SStrategije za povratak na posao posle ranog i metastatskog karcinoma dojke.
- SGenetički rizik i personalizovana medicina.
- SMetastatski karcinom dojke.
- SMlade žene obolele od karcinoma dojke.
Učesnici kongresa su mogli da izaberu jednu radionicu i da interaktivno učestvuju u njenom radu. Ja sam učestvovala u radionici Genetički rizik i personalizovana medicina gde je bilo govora o genetičkim testovima za eventualnu primenu hemioterapije kod estrogen-receptor pozitivnog ranog karcinoma dojke, kao i o naslednom obliku karcinoma dojke. Tokom ove radionice, uzimajući učešće u njenom radu iznela sam kakva je situacija u našoj zemlji.
Zatvarajući konferenciju Tanja Španić predsednica Evropa Done, je istakla da je Pan-evropska konferencija jedinstveni sastanak posvećen zastupnicima obolelih od karcinoma dojke i pacijentima koja omogućava razmenu važnih informacija vezano za promene u zbrinjavanju obolelih od karcinoma dojke.